2025 augusztus 7 és 9. között tizenegyedik alkalommal kerül megszervezésre Oromon a Malomfesztivál elnevezésű összművészeti fesztivál, amelynek fő célközönsége a magyarajkú 15-35 évesek, de a kisgyermekes családok és a 35 év felettiek számára is szervezünk programokat, így ők is nagy számban látogatják a fesztivált. Az utóbbi években egyre inkább erősödő ambíciónk, hogy megszólítsuk a szerbiai multietnikus lakosság minél több szegmensét: szerbeket, horvátokat, romákat, stb. Továbbá igyekszünk évről évre növelni a fesztivál vonzerejét a környező régióban is.
A szerbiai Orom település melletti Malomfesztivál egyik fő célja idén is, hogy eltörölje a határokat - az összeset: a belsőket, az egymás és az országok közöttit. Emellett természetesen szeretné megmutatni a Vajdaság érintetlen szépségét, állapotát, ahol még egy kicsit áll az idő, lassabban ketyeg az óra, s hogy az embereket kicsalogassa a pusztába, ahol a végtelen horizontban ég és föld egybeér, s egy pont a végtelenben talán te és mi leszünk, valahol a malom tövében.
Az első Malomfesztivál alkalmával versbe és azóta dalba is foglalt mottója 2014 óta nem sokat változott. A „kell valami régi/ kell valami élő/ kell valami művészet/ kell valami valószerűtlen/ kell valami régi élő valószerűtlen művészet./ Kell valami, amivel eljutunk az ÉNtől a MIig” sorok a kezdetektől motiválnak minket, és arra sarkallnak, hogy hűek maradjunk ezekhez az elvekhez. A fesztivál célja az aktív művészeti tehetséggondozáson és kibontakoztatáson keresztül végbemenő közösségépítés a kortárs és egyben hagyományőrző művészeti hullámok mentén. A fesztivál hosszútávú célja, hogy az aktuális észak-vajdasági fesztiválkínálatban kitöltsön egy űrt, és hogy egy közös, aktív alkotói részvételre hívja a közönséget. Mindeközben Orom közössége összekovácsolódik és a turizmus világában is térképre kerül(t) ez a piciny falu.
A fesztivál hiánypótló a régióban, hiszen ilyen szerkezetű és rendszerű rendezvény nem létezik a vajdasági magyarság körében. Egy unikum, amely minden tevékenységével választ és teret óhajt adni a fiatalok művelődési és művészeti ösztönzésére, a határon átívelő tapasztalatcserére ahhoz, hogy a fiatalok megtalálhassák a lehető legtöbb kibontakozási lehetőséget a művészetekben. A fesztivál programjainak sokszínűsége (film, tánc, fotó, zene, népi művészetek, kézművesség, családi- és gyermekprogramok, illetve a fesztivált két héttel megelőző és a fesztivállal szorosan összefonódó alkotótáborok) az eddigi tíz év igényei és tapasztalatai alapján jön majd létre 2025-ben is. A fellépők, közreműködő művészek elismert vagy feltörekvőben lévő képviselői az egyetemes magyar és nemzetközi kultúrának. Idei fellépőink között a magyarországi és szerbiai fellépők mellett dél-afrikai, cseh, szlovák, brit, görög, francia és horvát előadók is szerepelnek.
A fesztivál küldetése még, hogy egy megfelelő minőségű fejlődési alternatívát nyújtson annak a generációnak, amelyből egy olvasott, gondolkodó, alkotó réteg tud kialakulni a helyi közösség, a vajdasági indentitás későbbi kulturális és közéleti fejlődéséhez. A Malomfesztivál családbarát fesztivál, hiszen gyerekprogramokkal is erősíti évről évre kínálatát. A fesztivál a közösség erejével és rengeteg önkéntes munkával tud létrejönni.
A Malomfesztivál 2018 óta a vajdasági Magyar Nemzeti Tanács által megítélt kiemelt jelentőségű rendezvény.
A szervezés egy részét hivatalosan a magyarkanizsai székhelyű Wemsical Serbia Ifjúsági és Kulturális Egyesület végzi. A szervezet 2014 augusztusában alakult, egyik fő célkitűzűséül, hogy a Malomfesztiválból egy hosszútávon működőképes, jövőbetekintő összművészeti felülelet hozzon létre, amely szorgalmazza az alternatív kifejezésmódok ápolását, a toleranciát, a hagyományápolást és az új hagyományok megteremtését, egy szóval az egyes szám első személyétől. Röviden megfogalmazva, az „én” fogalmától a többes szám első személyéig, a „mi” fogalmáig tartó folyamatot hozzon létre. Mindezt egy élő, újraéledő, lélegző épület, az oromi szélmalom tövében, ahol kiállítások, műhelymunkák és vetítések valósulnak meg.
A Malomfesztivál szervezését továbbá hathatósan támogatja az oromi helyi közösség, az oromi helyi lakosság és a szervezőcsapat ismeretségi körei: baráti zenekarok, partner-művészek, családtagok, szellemi és eszmei támogatók.
Fontos kiemelni, hogyha már egyszer megosztottad az eseményt vagy beszélsz róla, akkor már segítetted ügyünket és már a szervezők között tartunk számon!
A csapattagok személyes referenciái közé többek között ezek tartoznak: Nyári Ifjúsági Játékok, Yellow Spots balkáni turné, Ashen Epitaph Közép-Európai turné, Lábos Electric Orchestra management/fellépések, Középiskolások Művészeti Vetélkedője, KMV-bulik (Watch My Dying, Ska-Pécs, Pannonia Allstars Orchestra, Eyesburn, Lóci játszik, Supernem), Desiré Central Station Fesztivál, Malomfesztivál, Go Sk8 Days, Vajdasági közösségépítő kaláka.
Ha meg akarsz minket ismerni, akkor egy soha visszatérő alkalom lesz, hogy együtt barátkozzunk 2025 augusztusában is Oromon, Magyarkanizsa községben!